Opsterlands Belang vecht tegen gaswinning bij Nij Beets

(cartoon chat-gpt)

Opsterlands Belang vecht al jaren succesvol samen met Plaatselijk Belang Nij Beets en Tsjingas tegen een proefboring voor gaswinning bij Nij Beets.


Komende donderdag 26 februari 2026 spreekt onze wethouder Marcel van Opzeeland op een bijeenkomst van Plaatselijk Belang Nij Beets en Tsjingas.

Locatie: Dorpshuis ’t Trefpunt, Doarpsstrjitte 9 in Nij Beets

Tijd: 20.00 uur


De reden dat Opsterlands Belang tegen gaswinning op deze plek is, is omdat:

  1. Wij willen Geen Gif in onze grond – Om het gas uit de bodem te halen, wordt putstimulatie gebruikt. Dat is een mooi woord voor het pompen van onbekende (gif)stoffen in onze bodem om zo het gesteente te breken waar het gas in opgesloten zit. De chemicaliën die gebruik worden door Vermillion, zijn niet openbaar. Dit is natuurlijk absurd, een beursgenoteerd bedrijf (dus met de doelstelling om aandeelhouders rijk te maken) mag geheime chemicaliën in onze bodem pompen waarvan wij niet weten wat die chemicaliën in de toekomst met de gezondheid van onze kinderen en kleinkinderen gaat doen…dus is Opsterlands Belang tegen gasboringen!
  2. Opsterland de kosten, de randstad de lusten – We hebben al te maken met bodemdaling in het lage midden van Fryslân. De kosten om wegen zoals De Geawei bij Nij Beets te repareren van de schade door bodemdaling zijn groot. Die kosten landen nu bij de inwoners van Opsterland, terwijl Vermillion en het Rijk de gasopbrengst verdelen (30% en 70%) Wij blijven achter met de gebakken peren. Als je huis door bodemdaling wordt beschadigd, zijn er meerdere loketten waar je kunt aankloppen (waterwinning, gaswinning, iets anders) Maar hoe toon je aan dat je schade alleen door bijvoorbeeld gaswinning komt? Dat is niet aan te tonen en dus blijf je zelf met schade zitten…dus is Opsterlands Belang tegen gasboringen!
  3. Cultureel Erfgoed in Opsterland behouden – Vermillion wil boren in cultureel historisch kwetsbaar gebied gaan boren. De voorziene proefboring is in gebied met een cultuur historisch erfgoed. Daarvan is al veel verdwenen en dus is het van belang dat er niet meer cultuur historisch erfgoed verdwijnt…dus is Opsterlands Belang tegen gasboringen!

De overheid in Den Haag doet er alles aan om lokale overheden geen invloed te geven. Gemeenten hebben zelfs geen adviesrecht meer (de wet is zo aangepast dat alleen de provincie nog adviesrecht heeft). Dus zijn we als Opsterland gedwongen om via de rechter op te komen voor onze inwoners. Dat doen we al sinds 2016 en tot nu toe zijn we daarmee succesvol.

Hou vol gemeente Opsterland!

Bericht uit 2016: Opsterlands Belang overtuigt raad : Geen proefboring

Geef een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.